Torf borowinowy, nazywany “czarnym złotem” to wyjątkowy składnik naturalny, który ma zastosowanie w leczeniu schorzeń narządów, stanów zwyrodnieniowych czy chorób kobiecych, a także w kosmetologii i odnowie biologicznej. Okłady borowinowe są popularnym zabiegiem uzdrowiskowym, ale z powodzeniem można stosować je również w domu. Jak przygotować okład borowinowy? W jakich stanach zdrowotnych unikać stosowania borowiny?
Czym są okłady borowinowe?
Okłady borowinowe to forma terapii uzdrowiskowej, która wykorzystuje organiczny, aktywny torf borowinowy. W uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych borowina aplikowana jest na chorą partię ciała dzięki specjalnym płatom (okładom), które układane są bezpośrednio na ciele pacjenta. Taki zabieg może być przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych do poprawy kondycji skóry.
Okłady borowinowe – wskazania
Terapia okładami borowinowymi ma wiele korzyści dla zdrowia. Dzięki działaniu przeciwbólowemu i przeciwzapalnym, naturalna borowina wspiera leczenie następujących dolegliwości:
- schodzenie reumatologiczne
- schorzenia zwyrodnieniowe stawów
- stany zapalne mięśni
- przewlekłe stany bólowe i nerwobóle
- niedoczynność jajników
- dolegliwości okołomenopauzalne
Okłady borowinowe w odnowie biologicznej pomagają z kolei walczyć z cellulitem i suchą skórą ciała, która utraciła jędrność i elastyczność.
Okłady borowinowe – przeciwwskazania
Chociaż okłady borowinowe są ogólnie uważane za bezpieczną formę terapii balneologicznej, istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Są to:
- nowotwory
- czynne reumatoidalne zapalenie stawów
- niewydolność oddechowa
- niewydolność krążenia
- zaawansowana miażdżyca
- nadczynność tarczycy
- choroby nerek
- stany gorączkowe
- choroby zakaźne
- ostre stany zapalne
- ciąża
Jak przygotować okłady borowinowe w domu?
Do przygotowania kuracji borowinowej w domu można wykorzystać gotowe okłady borowinowe. Wystarczy zanurzyć opakowanie z połczyńską borowiną w gorącej wodzie na 15 minut i ogrzać do temperatury ok. 40° Celsjusza. Następnie wystarczy odpowiednio rozciąć folię, nałożyć okład na chorą okolicę ciała i przykryć ją kocem. Zabieg powinien trwać około 20 minut. Po zabiegu należy odpoczywać przez 30 minut otulając całe ciało ciepłym pledem.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!