Obecnie zdrowy tryb życia i naturalne produkty stają się coraz bardziej popularne i miód jest jednym z tych produktów, którym poświęcamy szczególną uwagę. Nie tylko stanowi słodki dodatek do naszych potraw, ale jest również ceniony ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Jednakże, w morzu różnorodnych słoików z etykietami „miód”, często trudno jest rozróżnić prawdziwy miód od podróbek. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, istnieją bowiem niezawodne metody, dzięki którym każdy może z łatwością ocenić, czy dany miód jest autentyczny, czy też nie.
Przyjrzymy się różnym aspektom, które pomagają w rozpoznawaniu prawdziwego miodu. Sprawdzimy, jakie cechy smakowe, fizyczne i chemiczne wyróżniają go spośród produktów podrabianych. Poznamy również metody, które pozwolą nam na sprawdzenie autentyczności miodu w domowych warunkach. Dzięki naszemu przewodnikowi, już wkrótce każdy będzie mógł być pewny, że to, co wybiera z półki sklepowej, to prawdziwy dar natury, a nie sztuczna imitacja.
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Miód prawdziwy przy próbowaniu na początku powinien być bardzo słodki, później w gardle odczuwamy delikatne szczypanie, pieczenie. Jeśli miód nie zmienia swojego smaku i przez cały czas pozostaje słodki, najprawdopodobniej jest to produkt sztuczny, który powstał w wyniku wymieszania wody i białego cukru.
- Rozpuszczanie miodu w szklance
Do szklanki napełnionej zimną wodą dodajemy łyżeczkę miodu. Miód jest naturalny jeżeli zacznie rozpuszczać się nieregularnie i pod wpływem mieszania powstaną ciągnące się pasma. Natomiast miód sztuczny rozpuści się równomiernie i bardzo szybko. Nawet już po jednym zamieszaniu.
- Testowanie ściekania miodu
Należy nabrać łyżeczkę miodu i lać ją równomiernie na talerzyk. Jeśli miód będzie spływał równomiernie i nie będzie się rwał, a na talerzyku utworzy stożek, wtedy to miód naturalny wysokiej jakości. Natomiast jeśli miód stanie się od razu płynny, pozbawiony grudek i szybko rozleje się po całej powierzchni talerza, wtedy najprawdopodobniej jest to miód sztuczny.
Można też sprawdzić czy miód jest prawdziwy, odwracając słoik z miodem do góry dnem. Prawdziwy miód powinien zacząć powoli spływać w dół. Miód podrabiany będzie kapał.
Pamiętajmy, że prawdziwy miód powinien się skrystalizować. Jedne odmiany szybciej, jak np. miód rzepakowy, inne dłużej (miód akacjowy), ale jeśli kilka miesięcy po miodobraniu, późną jesienią natkniemy się na miód w formie patoki (czyli płynnej) – możemy przypuszczać, że został on podrobiony lub przegrzany.
Oznaczenie miodu na etykietach
Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007r. w sprawie znakowania środków spożywczych” nazwa „miód” może być używana tylko do oznakowania środka spożywczego który jest naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły Apis mellifera. Dodatkowo zgodnie z § 32 pkt 2 ust. 3 tego rozporządzenia, oznaczeniu podlega „kraj pochodzenia”, „albo w przypadku, gdy miód pochodzi z więcej niż jednego kraju” podaje się informację iż jest to:
a) „mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE” albo
b) „mieszanka miodów niepochodzących z państw członkowskich UE” albo
c) „mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE”.
Część środowiska pszczelarskiego w Polsce uważa ten zapis za godzący w interesy polskich pszczelarzy. Jest on niejednokrotnie wykorzystywany przez firmy do wprowadzania na rynek np. taniego miodu chińskiego, bez stosownej informacji dla konsumentów.
Nasze miody zdrojowe pochodzą z pasieki „Staropolanka”, która mieści się przy rozlewni wód mineralnych w Polanicy-Zdroju i są owocem projektu „Miedziowe pszczoły”, realizowanego przez Polską Grupę Uzdrowisk oraz KGHM Polska Miedź S.A., przy wsparciu Terenowego Koła Pszczelarzy w Kłodzku.